Výlet za geologickými krásami Loparu

 

Během vaší dovolené na chorvatském ostrově Rab můžete kromě nádherných pláží, hlubokých zátok či nejvyšších bodů tohoto ostrova navštívit také geologický park nacházející se na poloostrově Lopar. Ten je naprostým unikátem a rozhodně potěší oko všech nadšenců přírodních krás a zajímavých rostlin.

 

Geologický park Lopar okouzlí i děti!

 

RabNemusíte být zrovna odborníky před geologii, aby vás právě tento park zaujal. Jedná se totiž o nádherný park nacházející se v severní části ostrova Rab, kde můžete zažít krásnou půldenní procházku úžasnou a neopakovatelnou krajinou. Park láká návštěvníky už od roku 1969 na naučnou turistickou stezku, po níž lze celý poloostrov Lopar obejít.

 

Loparský park byl vytvořen už před 40 až 50 milióny let

 

Ovšem naučná stezka není to, za čím se sem hrnou davy turistů. Slíny a pískovec z doby před 40 až 50 milióny let. To je to hlavní, co všichni návštěvníci touží vidět. Zejména na pobřeží se nachází neobyčejné a neuvěřitelně zajímavé pískovcové úkazy pyramidového tvaru, jež zastaví úplně každého alespoň na jednu fotografii.

 

V horninách často uvidíte i kousek historie

 

Ve všech zdejších horninách se navíc vyskytuje spousta fosilií a zkamenělin, takže se zde můžete přenést i do dob dávno minulých. Pokud máte děti se skutečně bujnou fantazií, můžete se jich po návštěvě loparského geologického parku klidně i na několik hodin „zbavit“, a to například vytvářením kreseb, jak asi tyto fosilie kdysi mohly vypadat, nebo vymýšlením příběhů, co asi tehdy mohly dělat.

 

Zajímavá je ale i současnost

 

V neposlední řadě nejsou v geologickém parku zajímavé pouze horniny a fosilie, ale také vzácná fauna, jež se nenachází nikde jinde na ostrově. Místní rostliny se totiž dokonale adaptovaly na slanou půdu, a tak zde uvidíte například myrtu obecnou, řečík lentišek, cist nebo šášinu načernalou. Toto všechno na jednom jediném místě. Rozhodně se tedy nikdo nudit nebude!